Pielgrzymka do Rzymu

Data wydarzenia : 30/04/2023


W dniach od 22 do 29 kwietnia odbyła się niezapomniana pielgrzymka do Rzymu zorganizowana przez Polską Wspólnotę w Neuilly-sur-Marne. Pielgrzymka była pełna duchowych przeżyć, bo jej program był bardzo bogaty. Pierwszy punk naszej pielgrzymi to La Salette, gdzie spędziliśmy cały sobotni dzień uczestnicząc w nabożeństwach i wieczornej procesji. Był czas na modlitwy i górskie spacery wokół sanktuarium, gdzie mogliśmy podziwiać piękno alpejskiego krajobrazu.

Kolejny dzień niedziela 23 kwietnia to zwiedzanie Turynu. Zwiedziliśmy zabytki miasta, kompleks ks. Jana Bosko oraz katedrę w której znajduje się Całun. Następnie udaliśmy się do Arenzano gdzie niedzielna Eucharystia była sprawowana w Sanktuarium Dzieciątka Jezus z Pragi. Po wizycie w sanktuarium był czas na wieczorny spacer po plaży.

Następnego dnia, 24 kwietnia to przejazd i zwiedzanie Florencji. Miasta, które kiedyś było stolica Włoch Jest ono bardzo bogate w zabytki. We Florencji działali najwięksi artyści tacy jak Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Miasto jest piękne i warte jest odwiedzenia.

Wtorek 25 kwietnia to zwiedzanie Asyżu. Asyż to fascynujące małe miasteczko w środku zielonej Umbrii. Asyż zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie pod względem religii z główną postacią wielkiego promieniującego światła świętego Franciszka. Urzekła nas piękna bazylika, stare miasto i niezwykła historia Św. Franciszka i św. Klary.

Po zwiedzeniu Asyżu udaliśmy się do miasta św. Rity w Cascii. W bazylice modliliśmy się przy jej grobie polecając nasze intencje szczególnie te najtrudniejsze. Św. Rita to w końcu patronka spraw beznadziejnych. Tego samego dnia wieczorem dotarliśmy do Rzymu.

W środę 25 kwietnia wcześnie rano był wyjazd na Plac Św. Piotra na audiencję generalna z papieżem Franciszkiem. Radość nie tylko zobaczyć Ojca świętego, ale także otrzymać jego pasterskie błogosławieństwo. Po audiencji udaliśmy się na Mszę do kościoła św. Ducha, gdzie dołączyły do nas dwie grupy polskich pielgrzymów z Grodna z Białorusi i z Kolonii w Niemczech. Niesamowite, niezaplanowane wspólne spotkanie i wspólna modlitwa Polaków żyjących w różnych stronach świata.

W środę po południu zwiedzaliśmy jeszcze Muzeum Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską i Bazyliką św. Piotra. Dzień następny czwartek 27 kwietnia to Msza św. w Bazylice św. Piotra. Modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie spacer po Rzymie i odkrywanie największych zabytków: Zamek Anioła, Schody Hiszpańskich, Fontanna di Trevi, Panteon i Kapitol, Forum Romanum -zespół zabytków zgrupowanych na obszarze między Kapitolem, Fori Imperiali, Koloseum itp. Na zakończenie dnia wizyta w katakumbach św.  Kaliksta.

Ostatni dzień piątek, 28 kwietnia to zwiedzanie Bazyliki św. Jana na Lateranie, modlitwa na Świętych Schodach (Scala Santa) Według tradycji są to schody, po których Jezus Chrystus wszedł do domu Piłata. Sprowadzone do Rzymu przez cesarzową Helenę, matkę Konstantyna. Wizyta w Bazylice Matki Bożej Santa Maria Maggiore oraz nawiedzenie Bazyliki św. Pawła za murami, gdzie pochowany jest „Apostoł Narodów”.

Czas szybko mijał i był to ostatni dzień piątek, po Mszy Świętej i kolacji wyjechaliśmy do Francji.

Dziękujemy wszystkim za ten wspaniały wspólnie spędzony czas i modlitwę. Szczególne podziękowania dla organizatorów: księdza Mateusza Dziedzica, pani Celiny Głaz i pani Kasi Perez.

W pielgrzymce uczestniczyły również cale rodziny z dziećmi i młodzież. Jazda autobusem była trochę męcząca, ale równie owocna w modlitwy, śpiewy i dobry humor. Zdecydowana większość pielgrzymów stanowili wierni z Polskiej Wspólnoty z Neuilly sur Marne. Nie są oni zamknięci na innych. Wśród uczestników byli również „goście”, wśród nich dwie parafianki z Corbeil – Essones.   

Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny czas i już czekamy na kolejna pielgrzymkę.

Pielgrzym

Autor zdjęć :